Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

اطلاعیه ها

دپارتمان اسکیس و طراحی دست آزاد

تصاویر کلاس های اسکیس مهندس امیرشقاقی

پرینت ایمیل

 

 

 

کروکی

پرینت ایمیل

گفتن و نوشتن درباره امری که تماما انجام دادنی است دشوار می نماید و اگر پیرامون کروکی باشد دشوارتر چرا که صحبت از بینهایت ترکیب فرم است.

هرچند امروزه آموزشهای معماری دستخوش تحول شده اند و قطعیت ها در هنر نیز کمرنگ گردیده اند اما جایگاه کروکی و اسکیس همچنان باقی است. زیرا علیرغم به بازار آمدن و استفاده فراگیر از رایانه ها و چاپگر ها و ... دست و چشم به عنوان دو ابزار خلق معماری و انتقال آن به شمار میروند و پیداست که هماهنگی آنها می تواند بسیار موثر باشد . علاوه بر این نحوه دیدن معماری توسط معمار دیگر خواه به عنوان دانشجو یا مدرس با دیدن دیگر افراد متفاوت است و پر واضح است که در ثبت آن نیز تفاوت وجود دارد هر چند آن “دیگران”هنرمندانی از سایر شاخه های تجسمی باشند،نقاش ،عکاس یا گرافیست.

در برابر این سوال تکراری دانشجویان که چرا کروکی میزنیم؟ یا اصولا نقاشی آبرنگ یا اب مرکب و ... چه نقشی در معماری دارد؟ باید گفت علاوه بر تربیت چشم و دست ،نحوه انتقال معماری موجود نیز کمکهای فزاوانی میکند . این تفاوت در نگاه معمار و سایر هنرمندان به معماری پیرامونشان توسط کروکی نمود عینی میابد ، میشکفد و از این راه نیز علاوه بر مهارتهای کسب شده در ترسیم پرسپکتیوها و تناسبات صحیح ، نحوه دیدن دانشجو نیز تغییر میکند. اصولا هر آنچه را که نگاه میکند ترسیم نمیکند بلکه موضوعات پیزامون خود را “می بیند” و تفاوت بین نگاه کردن و “دیدن” بسیار است.

راندو

پرینت ایمیل

راندو (Render    )، به معنای تنظیم محصول نهایی یا فرآورده (Product )، به گونه‌ای است که بتواند با مخاطب ارتباط درستی برقرار نماید. قرار دادن فیگور انسانی و درخت در محل‌های مشخص برای نشان دادن مقیاس نما یا مقط ع، ترسیم مبلمان معماری و یا شهری یا استفاده از نوشتار برای معرفی بخش‌های مختلف پلان، گذاشتن سایه در نما و مقطع برای نشان دادن پیش آمدگی‌ها و تو رفتگی‌های آن و ترسیم بافت مصالح در نما و مقطع از عمده‌ترین کارهایی است که در راندو معماری و طراحی شهری مطرح می‌شود و کتاب‌هایی نیز که در این زمینه از نویسندگان خارجی به چاپ رسیده است؛ به روشنی وظیفه راندو در طراحی معماری و طراحی شهری را به نمایش می‌گذارد.

سرفصل مباحث دوره آموزش راندو

-1تمرینات خط .مبانی رنگ

-2فونت انگلیسی و فارسی

-3علائم گرافیکی و انواع فلش ها

-4رنگ آمیزی پلان و نما و مقطع

-5راندو در سایت پلان

-6راندو آب

-7انواع درختان

-8انواع آسمان

-9مصالح

-10فیگور

-11شیت بندی

پرسپکتیو کاربردی

پرینت ایمیل

در این دوره دانشجو توانمندی در ترسیم سه بعدی پلان های معماری در حالت های یک نقطه ای،  دو نقطه ای بدون استفاده از نرم افزار را فرا می گیرد و با مفاهیم پرسپکتیو كاربردي و انواع  آن آشنا گردد. انتظار می رود دانشجو در این درس با مفاهيمي چون ، فضا، سطوح اشیا،  مکان و موضع آشنا گردد.  
همچنین تمريناتي در جهت شناخت زوایا، اندازه ها، احجام وتناسبات ديده، تا بتواند سطح و سطوح و احجام را در فضا تجسم كرده و به صورت دست آزاد ترسيم نمايد.
شناخت نور،طریقه
  تابش، اثرات و کاربرد های نور را خواهد آموخت. شناخت سایه، نحوه شکل گیری، شناخت اجسام واقع در سایه از اهداف دیگر این درس می باشد. 

در این دوره آموزشی مباحث زیر تدریس میگردد:

-1آشنایی با مباني پرسپکتیو كاربردي

-2 اصول ترسیم پرسپکتیو یک نقطه ای

-3اصول ترسیم پرسپکتیو دو نقطه ای

-4آشنایی با مفاهیم نور وسایه

-5 تقويت تجسم فضايي ودرك روابط  بين پلان. نماو برش

-6آشنایی با اندازه ها و زوایا

-7اصول صحيح ترسيم دست آزاد

دوره اسکیس

پرینت ایمیل

 

دوره کروکی و راندو

پرینت ایمیل

 

شما اینجا هستید: صفحه اصلی اسکیس و طراحی دست آزاد